Diagnoza w Kierunku Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego (CAPD) w Centrum Progres w Pszczynie - Johansen, Neuroflow
Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego (CAPD) to trudności w prawidłowym interpretowaniu dźwięków przez mózg, mimo że słuch fizjologiczny dziecka może działać prawidłowo. Dzieci z CAPD mogą mieć problemy z rozumieniem mowy w hałasie, rozróżnianiem podobnych dźwięków czy zapamiętywaniem informacji słuchowych, co negatywnie wpływa na ich rozwój, naukę i codzienne funkcjonowanie.
W Centrum Progres w Pszczynie oferujemy kompleksową diagnozę i terapię CAPD, wykorzystując zaawansowane narzędzia diagnostyczne oraz sprawdzone metody terapeutyczne, takie jak Neuroflow® oraz Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena IAS.
Proces diagnozy CAPD w Progres w Pszczynie
Diagnoza CAPD w Centrum Progres w Pszczynie jest procesem, który obejmuje:
- Szczegółowy wywiad z rodzicami
Zbieramy informacje dotyczące rozwoju dziecka, trudności w nauce, komunikacji oraz codziennym funkcjonowaniu. Rodzice wypełniają kwestionariusz, który pozwala nam określić zakres potencjalnych zaburzeń przetwarzania słuchowego. - Badanie audiometrii tonalnej
Przeprowadzamy ocenę czułości słuchu za pomocą audiometru, aby upewnić się, że problemy dziecka nie wynikają z niedosłuchu. Badanie to pozwala wykluczyć fizjologiczne przyczyny problemów. - Ocena wyższych funkcji słuchowych
Najważniejszym etapem diagnozy jest przeprowadzenie testów specjalistycznych, takich jak:- ATS Neuroflow® – zestaw znormalizowanych testów oceniających funkcje słuchowe, takie jak rozróżnianie dźwięków, pamięć słuchowa czy lokalizacja dźwięków.
- Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena IAS – program diagnostyczny i terapeutyczny oparty na analizie wyników z audiometru.
Dzięki zastosowaniu tych narzędzi uzyskujemy precyzyjne informacje o zdolnościach przetwarzania słuchowego dziecka.
Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena IAS
Indywidualna Stymulacja Słuchu została opracowana przez duńskiego psychologa i nauczyciela, dra Kjelda Johansena. Metoda ta opiera się na szczegółowej diagnozie wykonywanej na audiometrze. Dzięki niej możliwe jest stymulowanie ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie słuchowe za pomocą specjalnie skomponowanej muzyki instrumentalnej.
Muzyka w programie Johansena jest tak opracowana, aby obejmowała różnorodne częstotliwości, które stymulują obszary mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięków. Dzięki temu osoby mogą nauczyć się słyszeć dźwięki, które wcześniej uchodziły ich uwadze. Nawet oosby z prawidłowym słuchem fizjologicznym mogą mieć trudności z przetwarzaniem bodźców słuchowych – metoda Johansena skutecznie wspiera ich rozwój.
Trening słuchowy Johansena IAS adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych z różnymi trudnościami, w tym:
- opóźnionym rozwojem mowy,
- zaburzeniami uwagi i percepcji słuchowej,
- nadwrażliwością na dźwięki,
- zaburzeniami koncentracji,
- dysleksją i trudnościami w nauce,
- trudnościami w nauce matematyki,
- centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego,
- ADHD,
- trudnościami w rozumieniu i zapamiętywaniu instrukcji,
- autyzmem, zespołem Aspergera,
- problemami z zasypianiem i snem,
- trudnościami w nauce języków obcych.
Metoda ta może być także stosowana u dorosłych, którzy zmagają się z osłabioną koncentracją uwagi, stresem, trudnościami w nauce języków obcych czy problemami w okresie przekwitania.
Neuroflow® – nowoczesny trening słuchowy:
Neuroflow® to zaawansowany program treningowy, który wspiera rozwój funkcji słuchowych. Dzięki ćwiczeniom komputerowym osoba poprawia swoje zdolności rozróżniania dźwięków, koncentracji i rozumienia mowy w trudnych warunkach, takich jak hałas.
Etapy terapii Neuroflow®:
Po zakończeniu diagnozy osoba może rozpocząć trening słuchowy Neuroflow®. Program jest podzielony na etapy, a po każdym z nich przeprowadzana jest diagnoza kontrolna, która pozwala ocenić postępy oraz dostosować terapię do jego aktualnych potrzeb.
Raport z diagnozy
Po zakończeniu procesu diagnostycznego otrzymujemy szczegółowy Raport z badania, który zawiera:
- informacje o przeprowadzonych testach i ich celach,
- wyniki badanego oraz ich interpretację,
- rekomendacje dotyczące dalszej terapii, w tym treningu Neuroflow® lub metody Johansena IAS.
Raport stanowi podstawę do zaplanowania indywidualnej terapii oraz pozwala monitorować postępy osoby podczas kontrolnych diagnoz przeprowadzanych po kolejnych etapach terapii.
Dlaczego warto wybrać Centrum Progres w Pszczynie?
Centrum Progres w Pszczynie oferuje kompleksowe podejście do diagnozy i terapii CAPD. Dzięki zaawansowanym metodom, takim jak Neuroflow® i Indywidualna Stymulacja Słuchu Johansena IAS, pomagamy dzieciom, młodzieży i dorosłym skutecznie radzić sobie z trudnościami słuchowymi. Nasz zespół specjalistów dba o indywidualne podejście do każdego pacjenta, zapewniając profesjonalną opiekę i wsparcie na każdym etapie terapii, a pani Dorota Popielarz, która specjalizuje się w Centralnych Zaburzeniach Przetwarzania Słuchowego pomoże każdemu odpowiednio dobrać terapię i poprowadzi w trakcie jej trwania.
Zapraszamy do kontaktu z Centrum Progres w Pszczynie – razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie lub Twojego dziecka!
Opinia psychologiczna dla instytucji
Na podstawie wyników diagnozy w Progres Pszczyna sporządzamy szczegółowe opinie, które mogą być wykorzystane w:
- Przedszkolach i szkołach – w celu dostosowania metod pracy z dzieckiem,
- Sądach – jako część materiału dowodowego,
- Komisjach orzekania o niepełnosprawności – dla określenia potrzeb specjalistycznego wsparcia,
- Publicznych poradniach – do wniosków o odpowiednie orzeczenia.
Każda opinia zawiera analizę mocnych i słabych stron osoby oraz zalecenia dotyczące dalszego wsparcia w rozwoju.
Opinie wydawane przez Progres mają zawsze formę pełnowartościowych diagnoz.
Wszystkie dokumenty wydawane są z ramienia PROGRES Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna , która należy pod kontrolę Kuratorium Oświaty i ma możliwość wydawania dokumentacji w tym zakresie.
Dlaczego Warto Wybrać Progres?
- Nasi specjaliści to doświadczeni diagności posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania badań.
- Rozumiemy, że każdy z nas jest inny. Dlatego dopasowujemy nasze metody diagnozy i terapii do indywidualnych potrzeb danej osoby.
- Uważamy, że współpraca z rodziną/ osobami bliskimi/ placówkami jest kluczem do sukcesu terapii. Staramy się włączać w proces diagnostyczny i terapeutyczny danej osoby.
- Stale śledzimy najnowsze badania i opracowujemy innowacyjne metody diagnozy oraz terapii, aby zapewnić najlepsze możliwe rezultaty.
- Nasze centrum zostało tak zaprojektowane , aby każdy poczuł się tutaj komfortowo i bezpiecznie podczas wizyt.
- Zapraszamy do kontaktu z PROGRES Centrum Diagnozy, Edukacji i Terapii w Pszczynie, gdzie oferujemy profesjonalną i kompleksową m. in diagnozę w kierunku autyzmu z wykorzystaniem ADOS-2.
Poznaj nasze Centrum Progres – zapraszamy do naszych mediów społecznościowych!
Diagnoza Psychologiczna
Skala Inteligencji Stanford-Binet5 dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w Progres Pszczyna.